Oveselība aicina uz dažādām nodarbībām savas veselības uzlabošanai.

Topošos vecākus aicina uz nodarbību ciklu “Mēs būsim vecāki”

Ar mērķi palīdzēt Ogres novada iedzīvotājiem, kuri ir ģimenes pieauguma gaidās, sagatavoties dzemdību un pēcdzemdību periodam kvalitatīvi, ONSC veselības veicināšanas nodaļa Oveselība organizēs bezmaksas nodarbību ciklu “Mēs būsim vecāki” arī jūlijā, augustā un septembrī. 

Mēdz sacīt, ka dzemdības ir grūts un atbildīgs darbs, kura “augļi” ir neticami saldi. Kā nekā, tieši dzemdību noslēgumā mums ir iespēja ieraudzīt sejā un samīļot to mazo brīnumu, kas mammas puncī ir dzīvojis deviņus mēnešus, no maza punktiņa USG ekrānā izaugot par mazu, bet ļoti svarīgu cilvēku. Tieši dzemdību noslēgumā sieviete un vīrietis iegūst sava dzīves visvērtīgāko profesionālo kvalifikāciju – mamma un tētis, kas laika gaitā var tikt paaugstināta līdz mammai un tētim “kvadrātā”, “kubā” u.tml. 

Lai arī intuīcijai ir liels spēks, pieredze liecina, ka dzemdību gaitu, kā arī veiksmīgu vecāku un mazuļa mijiedarbību uz planētas Zeme ļoti lielā mērā ietekmē topošo vecāku zināšanas par šiem procesiem. Tāpēc Oveselība aicina pieteikties Ogres novada iedzīvotājus, kuriem tuvāko mēnešu laikā gaidāms ģimenes pieaugums, uz nodarbību ciklu pāriem “Mēs būsim vecāki”:

 • JŪLIJA grupa – 30.jūnijā, 1. un 5.jūlijā;
 • AUGUSTA grupa – 25., 26. un 30.augustā;
 • SEPTEMBRA grupa – 29., 30.septembrī un 4.oktobrī 

Šīs nodarbības vadīs pieredzējuši savas jomas profesionāļi: fizioterapeite, bērnu un viņu vecāku aprūpes konsultante Klaudija Terēza Hēla, sertificēta zīdīšanas konsultante, Latvijas zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas vadītāja Sandra Lase, kā arī Ogres novada slimnīcas vecākā vecmāte Jūlija Mališauska un fizioterapeite Inga Velde. To laikā topošajiem vecākiem vai grūtniece un viņas atbalsta personai būs iespēja uzzināt, kā atpazīt dzemdību priekšvēstnešus, kas dzemdību procesā var palīdzēt un kas – traucēt, kad doties uz slimnīcu un ko ņemt līdzi, ko dzemdības nozīmē mazulim, kā viņu pareizi zīdīt un aprūpēt u.tml.

Iepriekšēja reģistrēšanās nodarbībām ir obligāta, jo vietu skaits grupās ir ierobežots – katrā grupā 10 pāri. Sūtot pieteikumu uz e-pastu oveseliba@ogresnovads.lv, jānorāda savs un partnera vārds, uzvārds, kā arī grupu, kuru vēlaties apmeklēt. 

Pāriem, kuri apmeklēs visas nodarbības, būs iespēja saņemt ierakstu Mātes pasē, ka viņi ir sagatavoti ģimenes dzemdībām.

Nodarbības tiek īstenotas ESF projekta “Pasākumi veselības veicināšanai un slimību profilaksei Ogres novada iedzīvotājiem” (Nr.9.2.4.2/16/I/031) ietvaros.

Oveselība aicina uz nodarbību par jaunākajām tendencēm bērnu audzināšanas jomā

Būt par mammu un tēti nav viegls uzdevums, jo vecākiem jābūt stingriem un mīļiem vienlaikus – viņiem ir gan jāradina savas atvases pie disciplīnas, gan arī jākļūst par bērnu draugiem un uzticības personām. Taču, kā veiksmīgi savienot šīs lomas?

Mēdz sacīt, ka ģimenē, līdzīgi kā dzīvē, kādam vienmēr ir jābūt “labajam” tēlam, bet kādam – “sliktajam”. Taču šis uzskats ir maldīgs! Eksperti uzskata, ka šīs lomas var savienot, ja ģimenē tiek veidotas cieņpilnas attiecības. Piemēram, vecāki ne vien runā un nosaka, ko drīkst un nedrīkst, bet arī ieklausās bērnos – viņu vēlmēs un vajadzībās.

Nav šaubu, ka teorija ir viena lieta, bet prakse – pavisam cita. Tāpēc ONSC veselības veicināšanas nodaļa Oveselība šā gada 12.maijā plkst. 19.00 organizēs Ogres novada iedzīvotājiem izglītojošu bezmaksas nodarbību “Jaunākās tendences bērnu audzināšanas jomā”, kas īpaši saistoša būs pirmskolas vecuma bērnu vecākiem. Tās laikā psiholoģijas doktorante, geštaltterapeite un četru bērnu mamma Elīna Zelčāne ne vien izskaidros galvenos bērnu audzināšanas principus, bet arī dalīsies savā pieredzē:

 • Kā disciplinēt bērnu, nepazaudējot autoritāti viņa acīs?
 • Kā aiz bērna niķiem pamanīt viņa emocionālās vajadzības?
 • Kā runāt ar bērnu, lai viņš tevi sadzirdētu?
 • Ko bērns sagaida no kopīgi ar vecākiem pavadītā laika?

Nodarbība norisināsies tiešsaistes platformā Zoom. Saite uz to tiks nosūtīta tikai reģistrētajiem dalībniekiem, tāpēc interesenti ir aicināti sūtīt pieteikumus uz e-pasta adresi oveseliba@ogresnovads.lv.

Nodarbība tiek īstenota ESF projekta “Pasākumi veselības veicināšanai un slimību profilaksei Ogres novada iedzīvotājiem” (Nr.9.2.4.2/16/I/031) ietvaros.

Oveselība aicina uz interaktīvu, izglītojošu nodarbību “Stress dzīvē un darbā”

Stress ir dabiska cilvēka reakcija uz dažādiem ārējās vides faktoriem, tāpēc mērenās devās tas ir pat veselīgs. Taču ilgstoša stresa ietekme nelabvēlīgi ietekmē organismu, bet īpaši – sirds un asinsvadu sistēmu, tāpēc aizvien aktuālāks kļūst jautājums – kā noteikt, kurā brīdī veselīgs stress kļūst neveselīgs, un kā to efektīvi ierobežot, turklāt – kā mājās, tā darbā?

Nav šaubu, ka stress nav nekas jauns – tas ir pastāvējis visos laikos. Tomēr mūsdienās stress rada aizvien vairāk izaicinājumu, jo ar to veicinošajiem faktoriem sastopamies ik uz soļa. Piemēram, Slimību profilakses un kontroles centra veiktā Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma dati liecina, ka stresu un nomāktību ikdienā izjūt aptuveni puse jeb 48,7% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem. 

Šie dati nozīmē arī to, ka šiem cilvēkiem ir ļoti augsts risks saskarties ar dažādām stresa izraisītām veselības problēmām – galvassāpēm, miega traucējumiem, sirds un asinsvadu sistēmas, kā arī elpošanas saslimšanām, depresiju u.tml.

Stresam ikdienā ir pakļauts ikviens cilvēks, jo tas nešķiro cilvēkus ne pēc vecuma un dzimuma, ne arī pēc profesijas un ģimenes stāvokļa. Tāpēc ar mērķi paplašināt Ogres novada iedzīvotāju izpratni par psihoemocionālajiem darba vides riska faktoriem un to ietekmi uz cilvēka labsajūtu, kā arī darba spējām ONSC Veselības veicināšanas nodaļa Oveselība šā gada 11.maijā laikā no plkst. 15.00 līdz 17.30 organizēs interaktīvu, izglītojošu nodarbību “Stress dzīvē un darbā”. Tajā ikvienam interesentam līdztekus teorētiskajām zināšanām par izplatītākajiem stresa cēloņiem būs iespēja apgūt arī dažādas stresa vadības un iekšējo resursu atjaunošanas taktikas.

Nodarbība norisināsies tiešsaistes platformā Zoom. Saite uz to tiks nosūtīta tikai reģistrētajiem dalībniekiem, tāpēc interesenti ir aicināti sūtīt pieteikumus uz e-pasta adresi oveseliba@ogresnovads.lv.

Ņemot vērā, ka drošai, sakārtotai, komfortablai darba videi, kas veicina darbinieku labsajūtu, ir ļoti liela nozīme ne vien viņu fiziskās un psihoemocionālās veselības, bet arī darba efektivitātes un produktivitātes veicināšanā, šī nodarbība būs saistoša gan darbspējīgajiem novada iedzīvotājiem, gan arī viņu darba devējiem. Kā nekā, cilvēks darbā pavada trešo daļu savas dzīves. Turklāt dažādi pētījumi liecina, ka tieši darba vidē viņš stresa faktoriem ir pakļauts visvairāk. Piemēram, kā izriet no “Kantar” pētījumu datiem, 81% strādājošo Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņus visvairāk uztrauc ar ikdienas darba pienākumu izpildi saistītais stress.

Vēl viens nozīmīgs iemesls, kāpēc darba devējiem ir vērts aizdomāties par atbalsta mehānismiem darbiniekiem psihoemocionālo darba risku mazināšanā ir fakts, ka krīzes situācijās cilvēki stresa ietekmi izjūt īpaši izteikti. Globālā pandēmija šajā ziņā nav izņēmums – 41% strādājošo Latvijas iedzīvotāju norāda, ka pandēmija ir ietekmējusi viņu emocionālo veselību, turklāt absolūtais vairākums jeb 81% no viņiem atzīst, ka šī ietekme ir bijusi negatīva, liecina pētījumu kompānijas “Kantar” dati. 

Arī no RSU Darba drošības un vides veselības institūta veiktā pētījuma datiem izriet, ka jaunie darba un dzīves apstākļi, ko ir veicinājusi pandēmija, ir ietekmējuši strādājošo emocionālo veselību. Piemēram, 28% aptaujāto atzīst, ka attālināts darbs ir negatīvi ietekmējis viņu privātās un darba dzīves līdzsvaru. Kā nekā, daudziem darbs no mājām bija pirmā šāda veida pieredze, kas radīja virkni izaicinājumu gan darbā, gan mājās.

Tāpat katrs trešais respondents atklāj, ka viņiem mājās ir radušies papildu pienākumi. Piemēram, liela daļa sieviešu norāda, ka viņu pārziņā līdztekus ikdienas mājas darbiem, kuru apjoms, strādājot attālināti, ir palielinājies, ir arī ar bērnu mājmācību saistītie jautājumi. Ar to eksperti lielā mērā skaidro faktu, kāpēc sievietes šobrīd stresu izjūt divas reizes biežāk nekā vīrieši.

Nodarbību vadīs psiholoģe un karjeras konsultante Marina Dango, kurai ir vairāk nekā 15 gadu pedagoģiskā darba pieredze dažādās Latvijas augstskolās, kā arī semināru vadīšana dažādām mērķauditorijām. Aptverto tēmu loks – saskarsmes, un sociālā psiholoģija (t.sk. klientu apkalpošana un konfliktu vadība), komunikācijas stratēģijas, stresa vadība, profesionālā izdegšana, pozitīvā domāšana, karjeras plānošana un pārveide u.tml. 

Nodarbība “Stress dzīvē un darbā” tiek organizēta ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu (projekts Nr.9.2.4.2/16/I/031 “Pasākumi veselības veicināšanai un slimību profilaksei Ogres novada iedzīvotājiem”).

Oveselība aicina uz nodarbībām stresa mazināšanai un veselīga dzīvesveida atjaunošanai

Izpētīts, ka cilvēks vienas dienas laikā izdomā vidēji 70 000 domu. Dažkārt to plūsma ir tik strauja, ka atsijāt labās un gudrās domas no sliktajām, liekajām ir teju neiespējami, tāpēc prātā veidojas domu sastrēgumi. Tie veicina stresu, bet līdz ar to – arī labsajūtas, dzīves kvalitātes pasliktināšanos. Lai no tā izvairītos, ikdienā ieteicams ievērot ne vien ķermeņa, bet arī domu higiēnu.

Ja vēl ne tik senā pagātnē lielākā vērtība bija prasme iegūt nepieciešamo informāciju, tagad zelta vērta ir prasme izvairīties no liekās. Tāpēc tieši domu higiēnai ir veltīts ONSC veselības veicināšanas nodaļas Oveselība atbalsta grupu nodarbību cikls stresa mazināšanai un veselīga dzīvesveida atjaunošanai. 

Šo ciklu veidos trīs bezmaksas nodarbības, kas norisināsies tiešsaistē 10., 17. un 24.maijā laikā no plkst. 19.00 līdz 21.00. To mērķis ir nodrošināt Ogres novada iedzīvotājiem zināšanu un tehniku kopumu, kas iemāca valdīt pār savām domām, kā arī iepazīt, sakārot un attīstīt savu iekšējo pasauli, tā uzlabojot kopējo labsajūtu. Tāpēc šajās nodarbībās tiks apskatītas vairākas tēmas:

 • Kas ir apzinātība jeb kā izslēgt autopilotu savā dzīvē?
 • Kā mijiedarbojas sajūtas, emocijas, ķermenis un pašpieredze jeb kā palīdzēt sev stresa un spriedzes situācijās?
 • Kā izprast un novērst trauksmi, bailes un raizes dzīvē un darbā?

Nodarbības norisināsies tiešsaistes platformā Zoom. Saite uz tām tiks nosūtīta tikai reģistrētajiem dalībniekiem, tāpēc interesenti ir aicināti sūtīt pieteikumu uz e-pastu oveseliba@ogresnovads.lv. 

Būtiski – lai arī šīs nodarbības viena otru papildinās, katra no tām būs veltīta citai tēmai, tāpēc tām aicināti pieteikties arī tie interesenti, kuri visu ciklu apmeklēt nevarēs.

Nodarbības tiek īstenotas ESF projekta “Pasākumi veselības veicināšanai un slimību profilaksei Ogres novada iedzīvotājiem” (Nr.9.2.4.2/16/I/031) ietvaros.

Oveselība organizēs senioriem vingrošanas nodarbības brīvā dabā

Dažādu starptautisku pētījumu dati liecina, ka daudzas senioru veselības problēmas izraisa ne vien mazkustīgums, bet arī D vitamīna trūkums organismā. Ultravioletais starojums ir efektīvākais veids, kā palielināt šī vitamīna rezerves, tāpēc ONSC veselības veicināšanas nodaļa Oveselība maijā organizēs bezmaksas vingrošanas nodarbības senioriem brīvā dabā.

Mūsu platuma grādos saule spīd vidēji 1700 līdz 2000 stundas gadā, tāpēc ar D vitamīna trūkumu ikdienā saskaras daudzi Latvijas iedzīvotāji. Tomēr visvairāk tā deficīta radītajiem veselības riskiem ir pakļauti seniori, jo gadu gaitā samazinās organisma spēja sintezēt D vitamīnu. 

Šī vitamīna trūkums ne vien pazemina imunitāti, bet arī var izraisīt rahītu, osteoporozi un citas kaites, kas ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti. Tāpat ir pierādīta tā saistība ar muskuļu spēku – jo zemāks ir D vitamīna līmenis organismā, jo lielāks ir krišanas un kaulu lūzuma risks. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc bezmaksas vingrošanas nodarbībās senioriem “Vesela sirds” liels uzsvars ir tieši uz vingrojumiem, kas uzlabo muskuļu spēku un koordināciju.

Ņemot vērā, ka fiziskās aktivitātes svaigā nostiprina veselību labāk nekā šādas aktivitātes telpās, jaunais vingrošanas nodarbību cikls “Vesela sirds”, kas sāksies jau 6.maijā, tiks organizēts brīvā dabā – Ogres pilsētā. Tās notiks divas reizes nedēļā – otrdienās un ceturtdienās. 

Ņemot vērā valstī noteiktos epidemioloģiskos ierobežojumus, nodarbības tiks organizētas grupās (dalībnieku skaits grupā – 10 cilvēki). Kopumā ir plānotas divas grupas: pirmā grupa – no plkst. 9.00 līdz 10.00, otrā – no plkst. 10.30 līdz 11.30. 

Interesenti ir aicināti reģistrēties nodarbībām, sūtot pieteikumu uz e-pastu oveseliba@ogresnovads.lv. Pieteikumā lūgums norādīt vēlamo nodarbības laiku.

Nodarbības tiek īstenota ESF projekta “Pasākumi veselības veicināšanai un slimību profilaksei Ogres novada iedzīvotājiem” (Nr.9.2.4.2/16/I/031) ietvaros.

Oveselība aicina uz nūjošanas pārgājienu Ķeipenē

Turpinot iepazīstināt Ogres novada iedzīvotājus ar tā skaistākajām vietām, ONSC veselības veicināšanas nodaļa Oveselība šā gada 15.maijā organizēs jau otro nūjošanas pārgājienu 2021.gada ciklā “Iepazīsti Ogres novadu”. Šoreiz pārgājiena dalībnieki dosies aptuveni 13km garā maršrutā pa Ķeipeni.

Lai arī Ķeipenes pagasts Ogres novadā tika iekļauts 2009.gadā, tā pirmsākumi meklējami jau 1743.gadā, kad tika izveidota Jaunķeipenes muiža (Neu-Kaipen). Mūsdienās par tās kādreizējo godību liecina vien atsevišķi muižas pils drupu fragmenti. Tomēr muižas parks nav vienīgais apskates vērtais objekts šajā pagastā. Atklāt neparastas vietas un izbaudīt gleznu cienīgas ainavas iespējams arī pamesto dzelzceļa sliežu un Pečora ezera apkārtnē, caur kuru vedīs šī pārgājiena maršruts.

Ņemot vērā pulcēšanās ierobežojumus, pārgājiena dalībnieki šajā aizraujošajā piedzīvojumā dosies vairākās grupās (dalībnieku skaits grupā – 10 cilvēki). Pirmā no tām startēs jau plkst. 9.00.


Interesenti ir aicināti reģistrēties gan pārgājienam, gan nūjošanas nodarbībai, sūtot pieteikumu uz e-pastu oveselība@ogresnovads.lv. Pieteikumā lūgums vārdu, uzvārdu, interesējošo aktivitāti (pārgājiens vai nodarbība), kā arī to, vai ir pieejamas nūjas, lai Oveselība treneri var sagatavot nepieciešamo ekipējumu. 

Pieteikties ir aicināti arī interesenti, kuriem nav nūjošanas pieredzes, taču ir vēlme to iegūt, jo tiks organizēta viena grupa, kurai pasākuma laikā būs iespēja apgūt nūjošanas tehnikas pamatus.

Nūjošanas pārgājienu cikls “Iepazīsti Ogres novadu!” tika atklāts šā gada 10.aprīlī ar aizraujošu maršrutu Ogres pilsētā. Kopumā to veidos pieci dažādi pasākumi, kuru mērķis ir nodrošināt novada iedzīvotājiem iespēju ne vien izbaudīt kustību prieku svaigā gaisā un pozitīvas emocijas lieliskā kompānijā, bet arī atklāt daudz jaunu, interesantu vietu un lietu gan Ogres pilsētā, gan arī ārpus tās.


Pārgājiens tiek īstenots ar Ogres novada pašvaldības un Eiropas Sociālā fonda atbalstu (projekts Nr.9.2.4.2/16/I/031 “Pasākumi veselības veicināšanai un slimību profilaksei Ogres novada iedzīvotājiem”). 

Vingrošana opošajām māmiņām

Pastāv uzskats, ka viena no bīstamākajām nodarbēm grūtniecēm ir smagumu cilāšana. Par to, vai tā patiešām ir, zinātnieki joprojām lauž šķēpus. Taču vienā jautājumā viņi ir vienisprātis – daudz lielāku ļaunumu par smagumu cilāšanu topošajām māmiņām var nodarīt mazkustīgs dzīvesveids.

Ja vien ārsts vai vecmāte nav noteikuši kādus ierobežojumus, vingrot grūtniecības laikā ir pat ļoti ieteicams, jo tas ir veids, kā uzlabot gan savu, gan punčbēbja pašsajūtu. Galvenais ir nepārspīlēt, lai nenodarītu pāri sev un mazulim.

Oveselība treneri ir izstrādājuši īpaši topošajām māmiņām piemērotu vingrojumu programmu, kuras mērķis ir palīdzēt viņām:

 • uzlabot stāju, asinsriti un vielmaiņu;
 • palielināt muskuļu spēku;
 • veicināt skābekļa apriti savā un mazuļa organismā.

Papildu ieguvums no šīm nodarbībām – regulāra vingrošana grūtniecības laikā palīdz labāk sagatavot ķermeni dzemdībām un ātrāk atgūt formu pēc dzemdībām.

Nodarbības notiek katru trešdienu plkst. 10.30 tiešsaistes platformā Zoom. Tās ieteicamas, sākot ar 14.grūtniecības nedēļu, un ir piemērotas līdz pat grūtniecības “maratona” noslēgumam – dzemdībām.

Iepriekšēja pieteikšanās nodarbībām ir obligāta, jo saite uz virtuālo nodarbību “zāli” tiks nosūtīta tikai reģistrētajām dalībniecēm, – oveseliba@ogresnovads.lv!

Oveselība pavasara piedāvājumā – četras nodarbību cikla “Mēs būsim vecāki” grupas

Dzemdības mēdz salīdzināt ar ceļojumu uz tālu, nezināmu valsti, kuras iedzīvotāji runā nesaprotamā valodā. Tas aizrauj un biedē vienlaikus, jo kaut ko paredzēt šādā ceļojumā ir teju iespējami. Īpaši, ja pie rokas nav labs ceļvedis. Gatavojoties lielajam dzemdību piedzīvojumam, par šādu ceļvedi kalpo gan tematiskas grāmatas, gan arī topošajiem vecākiem paredzētās nodarbības.

Ogres novada iedzīvotājiem, kuri ir ģimenes pieauguma gaidās, ir iespēja sagatavoties dzemdību un pēcdzemdību periodam, apmeklējot Oveselība organizēto bezmaksas nodarbību ciklu pāriem “Mēs būsim vecāki”. To veido trīs nodarbības, kuru laikā topošie vecāki vai grūtniece un viņas atbalsta persona pieredzējušu speciālistu vadībā secīgi iziet cauri visam dzemdību piedzīvojumam, rodot atbildes uz būtiskākajiem jautājumiem: kā atpazīt dzemdību priekšvēstnešus, kas dzemdību procesā var palīdzēt un kas – traucēt, kad doties uz slimnīcu un ko ņemt līdzi, ko dzemdības nozīmē mazulim, kā viņu pareizi zīdīt un aprūpēt u.tml.

2021.gada pavasarī ir plānotas kopumā četras nodarbību cikla “Mēs būsim vecāki” grupas:

1.grupa – 24., 25. un 29.martā, 
2.grupa – 14., 15. un 19.aprīlī,
3.grupa – 28.,29., aprīlī un 3.maijā,
4.grupa – 26., 27. un 31.maijā. 

Nodarbības vadīs pieredzējuši savas jomas profesionāļi: fizioterapeite, bērnu un viņu vecāku aprūpes konsultante Klaudija Terēza Hēla, sertificēta zīdīšanas konsultante, Latvijas zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas vadītāja Sandra Lase, kā arī Ogres novada slimnīcas vecākā vecmāte Jūlija Mališauska un fizioterapeite Inga Velde.

Nodarbības norisināsies tiešsaistes platformā Zoom. Iepriekšēja reģistrēšanās tām ir obligāta, jo vietu skaits grupās ir ierobežots – katrā grupā 10 pāri. Sūtot pieteikumu uz e-pastu oveseliba@ogresnovads.lv, jānorāda savs un partnera vārds, uzvārds, kā arī grupu, kuru vēlaties apmeklēt. 

Pāriem, kuri apmeklēs visas nodarbības, būs iespēja saņemt ierakstu Mātes pasē, ka viņi ir sagatavoti ģimenes dzemdībām.

Nodarbības tiek īstenotas ESF projekta “Pasākumi veselības veicināšanai un slimību profilaksei Ogres novada iedzīvotājiem” (Nr.9.2.4.2/16/I/031) ietvaros.

Pasākumi tiek īstenoti ESF projekta “Pasākumi veselības veicināšanai un slimību profilaksei Ogres novada iedzīvotājiem” (Nr.9.2.4.2/16/I/031) ietvaros.

Informāciju sagatavoja Oveselība